PAMIĘCI CYKLICZNE Z WYMIENNYM NOŚNIKIEM INFORMACJI

Pamięć dyskowa typu IBM 2311. Pamięć dyskowa z wymiennym nośnikiem informacji pojawiła się w roku 1962 (IBM 1311), a w produkcji seryjnej na przełomie lat 1963-64. Udoskonalona jej wersja (IBM 2311), produkowana pod różnymi nazwami przez kilkanaście firm, jest dzisiaj najpopularniejszym urządzeniem wśród pamięci zewnętrznych, rozpor wszechnionym tak dalece, że Międzynarodowa Organizacja Standaryzacji (ISO) zamierza usankcjonować ten stan odpowiednią normą*>, mającą umożliwić wymienność zapisanych pakietów dysków typu IBM 1316 pomiędzy ośrodkami obliczeniowymi.

J) ISO Draft Proposal: Magnetic Six-Disk Packs. Zasadniczą różnicą pomiędzy tą pamięcią a konwencjonalnymi pamięciami dyskowymi jest możliwość wymiany nośnika informacji. Stanowi go 6 dysków, zaprojektowanych w postaci lekkiego pakietu (ok. 4,5 kg), dającego się łatwo przenosić i przechowywać. Z 12 powierzchni dysków do rejestracji informacji służy 10 powierzchni wewnętrznych, pokrytych warstwą magnetyczną (‚-Fe203) o grubości 6 um. Na każdej z tych powierzchni znajduje się 200 koncentrycznych ścieżek (plus 3 zapasowe), obsługiwanych tylko przez jedną głowicę latającą. Wszystkie głowice (łącznie 10 głowic) są przesuwane równocześnie do określonego położenia (tzw. cylindra) za pomocą przesuwnika hydraulicznego, dając dostęp do dowolnej grupy informacji. Całkowita pojemność pakietu wynosi 58 min bitów, a maksymalny czas przesunięcia głowic 135 ms.

Ze względu na dużą gęstość ścieżek (4 ścieżki/mm) w pamięci tej zastosowano specjalne zabezpieczenie przed możliwością wystąpienia zakłóceń odczytywanych informacji, wynikających zarówno z niedokładności ustawienia pakietu, niedokładności ustawienia głowic, jak i rozszerzalności termicznej dysku. Zastosowano więc tutaj głowicę pisząco-czytającą o szerokości śladu 0,2 mm i sprzężoną z nią głowicę kasującą, mającą za zada-

nie zwęzić z obu stron zapisaną ścieżkę o 0,035 mm, pozostawiając nie naruszoną informację na szerokości 0,13 mm. W ten sposób odczyt, dokonywany głowicą o szerokości 0,2 mm, odbywa się bez jakichkolwiek zakłóceń ze strony sąsiednich ścieżek. Zasadę takiego zapisu przedstawiono na rys. 10.10.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply