Rodzaje pamięci bębnowych

Pamięć bębnowa jest jednym z najstarszych urządzeń pamięciowych maszyn cyfrowych. Początki jej rozwoju w zasadzie zbiegają się z początkami elektronicznej techniki obliczeniowej. Biorąc pod uwagę dwa najistotniejsze parametry tej pamięci: pojemność i szybkość przesyłania informacji, można powiedzieć, że jej rozwój polegał na nieustannym wzroście wartości tych parametrów. Wzrosły one o 2-3 rzędów wielkości.

Bęben pamięci magnetycznej jest precyzyjnym urządzeniem mechanicznym, którego główną część stanowi dokładnie wykonany cylindryczny wirnik, pokryty warstwą magnetyczną. Służy on do przechowywania informacji zapisanych w postaci wyróżnionych stanów pozostałości magnetycznej warstwy, magnesowanej do nasycenia. Stany te są interpretowane jako wartości informacji 0 lub 1. Do zapisu i odczytu służą głowice magnetyczne mocowane do korpusu bębna.

Dąży się do tego, aby w warstwie można było zarejestrować jak największą liczbę informacji na jednostkę powierzchni. Zależy to nie tylko od parametrów warstwy i głowicy, ale także od odległości między czołem głowicy a powierzchnią warstwy. Odległość natomiast zależy od sposobu mocowania głowicy.

Rozróżniamy bębny z głowicami stałymi i z głowicami unoszącymi się na poduszce powietrznej. Głowice stałe, mocowane sztywno w korpusie bębna, są ustawiane w odległości od warstwy nie mniejszej niż kilkanaście mikrometrów, stąd też gęstość rejestracji informacji wzdłuż ścieżki nie przekracza w tym przypadku kilkunastu bitów/mm. Zmniejszenie tej odległości umożliwiają głowice zawieszone na przegubach sprężystych i unoszące się nad powierzchnią warstwy na poduszce powietrznej. Popu-larnie nazywa się je głowicami latającymi. Odległość głowicy latającej od warstwy wynosi kilka mikrometrów, a uzyskiwana tutaj gęstość zapisu informacji dochodzi do 100 bitów/mm.

Spotyka się bębny o pionowym i poziomym układzie osi. Układ pionowy pozwala na osiowo symetryczną budowę korpusu, co zapewnia równomierność jego odkształceń cieplnych we wszystkich przekrojach poziomych, w których rozmieszczone są głowice. Układ poziomy natomiast ułatwia budowę sztywnych podpór pod łożyska.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

One Response to “Rodzaje pamięci bębnowych”

  1. edek napisał(a):

    Bardzo pomocny artykul, dzieki!

Leave a Reply