Rola wiodąca w wytyczaniu kierunków rozwoju pamięci

Rola wiodąca w wytyczaniu kierunków rozwoju pamięci z wymiennym pakietem dysków przypada niemal wyłącznie firmie IBM. Jej pamięć IBM 2314, wprowadzona do produkcji przed paru laty, ma czterokrotnie większą pojemność pakietu dysków (IBM 2316) i dwukrotnie większą szybkość przesyłania informacji niż pamięć IBM 2311. Osiągnięto to przez powiększenie liczby dysków w pakiecie do 11 (20 powierzchni roboczych) i dwukrotne zwiększenie gęstości zapisu. I ta pamięć znalazła już licznych naśladowców (np. Control Data, Century Data Systems, Memorex, BASF), którzy produkują ją w różnych wersjach: jedno-, dwu- i wielopakieto- wych.

Najnowszym osiągnięciem firmy IBM jest pamięć IBM 3330, zaprojektowana dla maszyn Systemu 370. Jej konstrukcja jest podobna do pamięci IBM 2314, tzn. w jednym modelu znajdują się dwie niezależne jednostki napędowe. Nowy pakiet dysków IBM 3336, zastosowany w tej pamięci, ma pojemność ponad 800 min bitów. Składa się on z 12 dysków, z których dwa zewnętrzne są dyskami zabezpieczającymi, na pozostałych zaś znajduje się 19 powierzchni roboczych i jedna ze ścieżkami sterujący-mi. Na każdej powierzchni są 404 ścieżki (plus 7 zapasowych), a więc ich gęstość zwiększono dwukrotnie. Zwiększono również do 160 bitów/mm gęstość zapisu. Przy podwyższonej do 3600 obr/min szybkości obrotowej pakietu przesyłanie informacji odbywa się z szybkością 6,4 min bitów/s.

Pamięć o podobnych parametrach została ostatnio opracowana również przez firmę Control Data (CDC 9750). Dla uzupełnienia powyższego przeglądu należy wspomnieć jeszcze

o pamięciach z jednym wymiennym dyskiem, przeznaczonych przede wszystkim do współpracy z minikomputerem. Obok wspomnianych na początku kryteriów powinny one jeszcze spełniać warunek możliwie małej objętości, ponieważ zazwyczaj umieszcza się je „na stole”. Konstrukcje te są przeważnie oparte na podzespołach pamięci z pakietem 6- lub 11-dys- kowym i zależnie od tego charakteryzują się mniejszą lub większą pojemnością. Należy tu wymienić pamięć IBM 5444, w której obok dysku wymiennego można zamocować na tym samym wrzecionie dysk stały, co daje łączną pojemność ok. 40 min bitów. Pamięć ta ma jednak stosunkowo długie czasy przesuwania głowic (średnio 269 ms).

Znacznie lepszymi parametrami wykazuje się pamięć CDC 9425. Dwa dyski, umieszczone podobnie jak w pamięci IBM, mają pojemność 50 min bitów, a średni czas przesuwania głowic wynosi tylko 35 ms.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply