Użycie różnych technik w jednej pamięci

Użycie różnych technik w jednej pamięci stwarza konieczność stosowania oddzielnych układów zasilających, pomiarowych itp., co komplikuje urządzenie. W dążeniu do uproszczenia konstrukcji w różnych typach pamięci wyeliminowano niektóre zespoły pomocnicze, np. hydrauliczny, pneumatyczny i klimatyzacji z nawiewem. Jest to możliwe zwłaszcza w pamięciach o małych średnicach dysków i dzięki zwiększeniu precyzji ich wykonania, zmniejszeniu masy ruchomych elementów oraz mniejszemu zapotrzebowania mocy. W takich przypadkach stosowane są rozwiązania uproszczone, zastępujące w działaniu pominięte zespoły.

Warunki pracy podstawowego zespołu funkcjonalnego pamięci, a mianowicie warstwy magnetycznej i głowicy pisząco-czytającej, narzucają szereg wymagań w stosunku do innych zespołów. Omówimy najważniejsze z nich.

Dyski. Przy stosowanych prędkościach obrotowych naprężenia występujące w materiale dysku podczas jego wirowania, są niewielkie i nie stanowią problemu konstrukcyjnego. Poważnym zagadnieniem są natomiast drgania cienkich wirujących dysków. Dyski są wykonywane z różnych materiałów niemagnetycznych. Najczęściej używanymi materiałami są stopy aluminium i magnezu. Szczególnie cenną właściwość – zdolność tłumienia drgań -• mają stopy magnezu. Pozwala to na wykonanie dysków

o większych średnicach (spotykane średnice do 1200 mm) i mniejszych grubościach niż przy stosowaniu innych materiałów. Zmniejszony ciężar dysków zmniejsza ugięcie wału i jego drgania.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply